«Θρίαμβος και στην Κολύμβηση»

Ναυτικός Όμιλος Πάρου
ΔΕΛΤΙΟΥ ΤΥΠΟΥ 23/09
Πάρος 12-09-2009
Με την συμμετοχή 18 ομίλων και 280 αθλητών έγιναν φέτος στην Ιτέα 5 και 6 Σεπτεμβρίου 2009 οι αγώνες του Παμπεριφερειακού Πρωταθλήματος Συλλόγων που προετοιμάζονται στην θάλασσα.
Οι αθλητές του Ναυτικού Ομίλου Πάρου κατάλαβαν την 2η θέση της γενικής με ομάδα 16 μόνο αθλητών οι οποίοι συμμετείχαν στις 4 από τις 8 κατηγορίες ηλικιών . Ακόμη πήραν το κύπελλο στις κατηγορίες παίδων, παμπαίδων, παγκορασίδων και κορασίδων, ενώ συνολικά τα μετάλλια που κατέκτησαν ήταν 56.
Στο αγώνισμα της σκυταλοδρομίας (μικτή 4Χ100) η ομάδα του Ν.Ο.Π. για πρώτη φορά κατέλαβε την 2η θέση, ενώ ο αθλητής μας Βασίλης Λένια έκανε την 6η καλύτερη επίδοση στην Ελλάδα στα 100 μ. πεταλούδα, εξαιρετική επιτυχία μετά από προπόνηση μόνο δυο μηνών στην θάλασσα, ενώ ο ίδιος πέτυχε στη συνέχεια και την 10η καλύτερη θέση στα 100 μ. και 50 μ. ελεύθερο.
Αξίζει να σημειωθεί ότι οι αθλητές του Ν.Ο.Π. προπονούνται στην θάλασσα για 2 μήνες, ενώ όλοι οι άλλοι αθλητές έχουν την δυνατότητα να προπονούνται σε πισίνα για 11 μήνες.
Οι προπονητές κ. Θοδωρής Καζακίδης και κ. Μαρία Παντελαίου, εξέφρασαν την ικανοποίηση τους για το αποτέλεσμα του αγώνα, αλλά και την λύπη τους γιατί αυτή η προσπάθεια δεν μπορεί να αποδώσει αυτό που αξίζει.